Skip to content

3 Fabio CourtNeptune, NJ 07753

Built 1963

Last Sale Price
$529,500
Last Sale Date
Oct 7, 2022

Property Information

Block2201
Lot8
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page47.4

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-L-2AG-1U
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,519
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$257,600
40%
Improvement Value:$380,700
60%
Total Assessment$638,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,396+5.8%
2024$9,830+15.0%
2023$8,549+7.7%
2022$7,936+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$529,500

From:

To:

Sq Ft2,519DeedBook 9622, Page 8504Recorded11/4/2022

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft2,519DeedBook 9303, Page 3590NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded7/31/2018

Property Sale

Sale
$166,000

From:

To:

Sq Ft2,519DeedBook 9262, Page 9222NU CodeSheriff sale (12)Recorded12/12/2017

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 5681, Page 972

Property Built

Built

Year Built: 1963