Skip to content

66 Whitefield Ave Unit105Ocean Grove, NJ 07756

Built 1986

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Feb 4, 2021

Property Information

Block220
Lot8
QualifierC105
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page7.01

Building Details

Building Class10
DescriptionCONDO
Dwellings1
ZoningHD1F
Sq Footage795
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$242,000
60%
Improvement Value:$159,800
40%
Total Assessment$401,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,341+7.6%
2024$5,895-9.9%
2023$6,543+33.9%
2022$4,885-1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$315,000

From:

To:

Sq Ft795DeedBook 9488, Page 2343NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded3/9/2021

Property Sale

Sale
$190,000

From:

To:

Sq Ft795DeedBook 9156, Page 2953Recorded3/11/2016

Property Sale

Sale
$42,500
DeedBook 5400, Page 790

Property Built

Built

Year Built: 1986