Skip to content

66 Whitefield Ave Unit110Ocean Grove, NJ 07756

Built 1987

Owner
---
Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Aug 22, 2025

Property Information

Block220
Lot8
QualifierC210
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page7.01

Building Details

Building Class10
DescriptionCONDO
Dwellings1
ZoningHD1F
Sq Footage887
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$239,100
56%
Improvement Value:$191,000
44%
Total Assessment$430,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,519+7.9%
2024$6,044+20.7%
2023$5,009-4.6%
2022$5,252-1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$440,000
DeedBook 9753, Page 4959Recorded8/27/2025

Property Sale

SaleMulti
$139,900
DeedBook 8201, Page 1243

Property Built

Built

Year Built: 1987