Skip to content

76 Whitefield Ave Unit303Ocean Grove, NJ 07756

Built 1986

Last Sale Price
$60,500
Last Sale Date
May 31, 2000

Property Information

Block220
Lot9
QualifierC103
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page7.02

Building Details

Building Class10
DescriptionCONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage795
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$242,000
61%
Improvement Value:$154,800
39%
Total Assessment$396,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,255+11.4%
2024$5,613+12.6%
2023$4,985+2.0%
2022$4,885-1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$60,500
DeedBook 5941, Page 963

Property Built

Built

Year Built: 1986