Skip to content

113 Abbott AveOcean Grove, NJ 07756

Built 2018

Last Sale Price
$283,500
Last Sale Date
Mar 28, 2014

Property Information

Block236
Lot12
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class18
Description2S-F-L-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,804
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$436,900
34%
Improvement Value:$867,000
66%
Total Assessment$1,303,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,431+25.0%
2024$17,147+6.0%
2023$16,178+4.4%
2022$15,496+5.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2018

Property Sale

Sale
$283,500
DeedBook 9060, Page 9621