Skip to content

29 Main AveOcean Grove, NJ 07756

Built 1898

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 16, 2011

Property Information

Block165
Lot13
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page2

Building Details

Building Class18
Description2SF 7/4/2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,648
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$601,200
64%
Improvement Value:$338,400
36%
Total Assessment$939,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,557+11.7%
2024$16,617+12.8%
2023$14,736+1.3%
2022$14,553+14.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 5944, Page 527

Property Built

Built

Year Built: 1898