Skip to content

1804 Bradford AveNeptune, NJ 07753

Built 1965

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Oct 24, 2011

Property Information

Block811
Lot2
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page41.3

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-S-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,999
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$228,400
41%
Improvement Value:$322,500
59%
Total Assessment$550,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,972+3.4%
2024$7,710+19.5%
2023$6,451+0.3%
2022$6,434+16.7%
Property History

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 8914, Page 1314

Property Built

Built

Year Built: 1965