Skip to content

9 Gary DrNeptune, NJ 07753

Built 1959

Last Sale Price
$90,000
Last Sale Date
Apr 17, 1991

Property Information

Block2405
Lot2
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page47.2

Building Details

Building Class17
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,128
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$304,800
60%
Improvement Value:$206,500
40%
Total Assessment$511,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,126+13.1%
2024$7,188+33.1%
2023$5,401-13.2%
2022$6,223+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 5065, Page 191

Property Built

Built

Year Built: 1959