Skip to content

2 Patricia DrNeptune, NJ 07753

Built 1959

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Jan 20, 2006

Property Information

Block2405
Lot7
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page47.2

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,008
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$275,600
64%
Improvement Value:$152,700
36%
Total Assessment$428,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,395+14.7%
2024$5,575+42.9%
2023$3,903-13.2%
2022$4,499+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 8536, Page 673

Property Built

Built

Year Built: 1959