Skip to content

902 Ruth DrNeptune, NJ 07753

Built 1958

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Dec 17, 2004

Property Information

Block2406
Lot11
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page47.2

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,008
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$282,400
64%
Improvement Value:$155,500
36%
Total Assessment$437,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,686+14.5%
2024$5,842+43.6%
2023$4,067-13.7%
2022$4,712+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 8432, Page 9503

Property Built

Built

Year Built: 1958