Skip to content

914 Green Grove RdNeptune, NJ 07753

Built 1957

Last Sale Price
$527,000
Last Sale Date
Jun 2, 2025

Property Information

Block2407
Lot18
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page47.2

Building Details

Building Class17
Description2SALG 7/3/1.5
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,602
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$293,700
57%
Improvement Value:$225,100
43%
Total Assessment$518,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,289+11.9%
2024$7,405+61.8%
2023$4,577-12.5%
2022$5,229+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$527,000

From:

To:

Sq Ft1,602DeedBook 9742, Page 386NU CodeEstate / executor (10)Recorded6/11/2025

Property Built

Built

Year Built: 1957