Skip to content

916 Green Grove RdNeptune, NJ 07753

Built 1960

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Jul 30, 2008

Property Information

Block2407
Lot19
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page47.2

Building Details

Building Class17
Description1S-AL-S-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,350
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$293,700
55%
Improvement Value:$240,200
45%
Total Assessment$533,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,936+12.6%
2024$7,047+54.7%
2023$4,556-12.5%
2022$5,208+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 8737, Page 1791

Property Built

Built

Year Built: 1960