Skip to content

126 Abbott AveOcean Grove, NJ 07756

Built 1900

Last Sale Price
$660,000
Last Sale Date
Aug 30, 2022

Property Information

Block240
Lot1
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class16
Description2S-F-L-DG-1U
Dwellings1
ZoningHD1F
Sq Footage855
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$423,800
67%
Improvement Value:$204,700
33%
Total Assessment$628,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,070-9.5%
2024$11,121+24.5%
2023$8,935+2.2%
2022$8,747+13.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$660,000

From:

To:

Sq Ft855DeedBook 9613, Page 7938Recorded9/2/2022

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft855DeedBook 9183, Page 6475Recorded9/2/2016

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

Sq Ft1,964DeedBook 8414, Page 206Recorded11/9/2004

Property Sale

Sale
$149,000
DeedBook 5935, Page 800

Property Built

Built

Year Built: 1900