Skip to content

122 Abbott AveOcean Grove, NJ 07756

Built 1936

Last Sale Price
$565,000
Last Sale Date
Sep 28, 2021

Property Information

Block240
Lot3
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class17
Description1S-F-R-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,034
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$504,300
57%
Improvement Value:$385,700
43%
Total Assessment$890,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,803+0.4%
2024$12,750+20.6%
2023$10,576+2.3%
2022$10,333+11.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$565,000

From:

To:

Sq Ft1,034DeedBook 9548, Page 1805Recorded10/1/2021

Property Sale

Sale
$309,000
DeedBook 8927, Page 7998

Property Built

Built

Year Built: 1936