Skip to content

64 Franklin AveOcean Grove, NJ 07756

Built 1900

Last Sale Price
$775,000
Last Sale Date
Jul 11, 2024

Property Information

Block280
Lot8
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class16
Description2S-F-L-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage910
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$471,100
67%
Improvement Value:$235,800
33%
Total Assessment$706,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,706+14.5%
2024$10,220+22.2%
2023$8,366+5.9%
2022$7,902+10.8%
Property History

Property Sale

Sale
$775,000

From:

To:

Sq Ft910DeedBook 9696, Page 5726Recorded7/22/2024

Property Sale

Sale
$189,000
DeedBook 9025, Page 5437

Property Built

Built

Year Built: 1900