Skip to content

66 Abbott AveOcean Grove, NJ 07756

Built 1904

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 12, 2013

Property Information

Block244
Lot7
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-L-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,387
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$518,100
62%
Improvement Value:$317,300
38%
Total Assessment$835,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,729-2.6%
2024$13,067+19.5%
2023$10,937+5.9%
2022$10,331-0.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1904