Skip to content

74 Abbott AveOcean Grove, NJ 07756

Built 1890

Last Sale Price
$675,000
Last Sale Date
Sep 29, 2023

Property Information

Block244
Lot3
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class17
Description1SF 9/4/1.5
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,248
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$518,100
58%
Improvement Value:$381,100
42%
Total Assessment$899,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,805+15.6%
2024$11,946+18.4%
2023$10,092+5.9%
2022$9,528-1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$675,000

From:

To:

Sq Ft1,248DeedBook 9663, Page 9163Recorded10/17/2023

Property Sale

Sale
$107,000

From:

To:

Sq Ft2,252DeedBook 5438, Page 165Recorded8/28/1995

Property Built

Built

Year Built: 1890