Skip to content

65 BroadwayOcean Grove, NJ 07756

Built 1890

Last Sale Date
Oct 30, 2024

Property Information

Block244
Lot12
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,312
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$524,800
52%
Improvement Value:$485,300
48%
Total Assessment$1,010,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,230+8.4%
2024$15,895+19.8%
2023$13,270+5.7%
2022$12,552+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1890