Skip to content

6 Abbott Ave 1/2Ocean Grove, NJ 07756

Built 1959

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Apr 2, 2001

Property Information

Block247
Lot6
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class18
Description3S-F-L-BIG1-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,600
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$924,300
65%
Improvement Value:$506,000
35%
Total Assessment$1,430,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,442+16.5%
2024$16,683-2.8%
2023$17,166+1.0%
2022$16,993+0.3%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 8016, Page 2729

Property Built

Built

Year Built: 1959