Skip to content

96 Embury Ave Unit 1Ocean Grove, NJ 07756

Built 1904

Last Sale Price
$411,000
Last Sale Date
Jun 3, 2013

Property Information

Block224
Lot4
QualifierC01
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class37
Description3S-F-DUP-1U
Dwellings1
ZoningHDR1
Sq Footage1,391
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$403,900
62%
Improvement Value:$249,500
38%
Total Assessment$653,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,158+6.7%
2024$9,523+4.5%
2023$9,116+5.5%
2022$8,642+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$411,000
DeedBook 9021, Page 1663

Property Built

Built

Year Built: 1904