Skip to content

59 Cookman AveOcean Grove, NJ 07756

Built 1939

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Sep 1, 2020

Property Information

Block248
Lot17
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class18
Description2SCBSV
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,422
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$473,000
50%
Improvement Value:$479,300
50%
Total Assessment$952,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,540+41.0%
2024$11,730+1.6%
2023$11,546+5.1%
2022$10,988+12.8%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$650,000

From:

To:

Sq Ft1,422DeedBook 9440, Page 9901Recorded9/15/2020

Property Sale

Sale
$560,000

From:

To:

Sq Ft1,422DeedBook 9363, Page 7798Recorded8/19/2019

Property Sale

Sale
$395,000
DeedBook 9051, Page 7414

Property Sale

Sale
$141,900

From:

To:

Sq Ft1,404DeedBook 8125, Page 1159NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded7/15/2002

Property Sale

Sale
$25,000

From:

To:

DeedBook 8061, Page 7520NU CodeBankruptcy (13)Recorded11/8/2001

Property Built

Built

Year Built: 1939