Skip to content

715 John TerrNeptune, NJ 07753

Built 1962
Residential
Pre-Foreclosure

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 2, 2006

Property Information

Block2504
Lot9
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page47.4

Building Details

Building Class17
Description1SFV2G 7/3/1.5
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,238
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$291,400
53%
Improvement Value:$262,500
47%
Total Assessment$553,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,224+11.9%
2024$7,349+36.1%
2023$5,399-11.2%
2022$6,083+2.1%
Property History
Foreclosures1

Foreclosure Case F-014153-25

Active
Type: Residential Mortgage Foreclosure
Disposition: Open
Original Mortgage••••••••Mortgage Date98/96/1274Monthly Pmt••••••••

Property Built

Built

Year Built: 1962