Skip to content

8 Sunnyfield TerrNeptune, NJ 07753

Built 1959

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 1, 2024

Property Information

Block2401
Lot6
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page47.2

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,118
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$293,700
54%
Improvement Value:$248,700
46%
Total Assessment$542,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,695+11.3%
2024$7,813+45.8%
2023$5,359-11.0%
2022$6,019+2.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1959