Skip to content

706 East Lawn DrNeptune, NJ 07753

Built 1955

Last Sale Date
Oct 30, 2024

Property Information

Block2506
Lot31
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page47.4

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage988
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$284,600
62%
Improvement Value:$171,500
38%
Total Assessment$456,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,242+13.3%
2024$6,391+45.8%
2023$4,384-13.2%
2022$5,049+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1955