Skip to content

308 Gail PlNeptune, NJ 07753

Built 1959

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 8, 2022

Property Information

Block2506
Lot40
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page47.2

Building Details

Building Class17
Description1S-F-R-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage988
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$282,400
59%
Improvement Value:$197,900
41%
Total Assessment$480,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,177+11.4%
2024$7,340+40.9%
2023$5,209+7.5%
2022$4,844+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$365,000

From:

To:

Sq Ft988DeedBook 9583, Page 5179Recorded3/10/2022

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

Sq Ft988DeedBook 9395, Page 9084NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded2/7/2020

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 8734, Page 6026

Property Built

Built

Year Built: 1959