Skip to content

710 Ruth DrNeptune, NJ 07753

Built 1958

Last Sale Price
$289,900
Last Sale Date
Dec 11, 2020

Property Information

Block2508
Lot14
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page46.1

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,404
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$285,700
60%
Improvement Value:$193,000
40%
Total Assessment$478,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,626+12.6%
2024$6,771+41.8%
2023$4,773-12.1%
2022$5,431+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$289,900

From:

To:

Sq Ft1,404DeedBook 9479, Page 8010NU CodeEstate / executor (10)Recorded2/5/2021

Property Sale

Sale
$323,000
DeedBook 8521, Page 8667

Property Built

Built

Year Built: 1958