Skip to content

706 Green Grove RdNeptune, NJ 07753

Built 1955

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Nov 21, 2000

Property Information

Block2511
Lot12
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page46.1

Building Details

Building Class17
Description1SFAL 5/3/1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage988
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$284,700
60%
Improvement Value:$189,900
40%
Total Assessment$474,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,064+13.8%
2024$6,209+55.8%
2023$3,985-13.0%
2022$4,581+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 5995, Page 170

Property Built

Built

Year Built: 1955