Skip to content

139 Cookman AveOcean Grove, NJ 07756

Built 1942

Last Sale Price
$452,000
Last Sale Date
Aug 9, 2016

Property Information

Block255
Lot6
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class18
Description1S-F-OLD-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage972
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$375,000
52%
Improvement Value:$340,900
48%
Total Assessment$715,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,848+13.8%
2024$11,293+15.2%
2023$9,803+0.9%
2022$9,714+3.7%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$452,000

From:

To:

Sq Ft972DeedBook 9181, Page 6581Recorded8/22/2016

Property Sale

Sale
$500,000
DeedBook 8673, Page 8096

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

Sq Ft941DeedBook 8222, Page 1412Recorded4/28/2003

Property Sale

Sale
$124,860

From:

To:

Sq Ft1,600DeedBook 5787, Page 578Recorded1/20/1999

Property Sale

Sale
$62,201

From:

To:

Sq Ft2,541DeedBook 5652, Page 529NU CodeBankruptcy (13)Recorded9/25/1997

Property Built

Built

Year Built: 1942