Skip to content

1409 07th AveNeptune, NJ 07753

Built 1945

Owner
---
Last Sale Price
$417,000
Last Sale Date
Dec 30, 2025

Property Information

Block410
Lot21
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description1SF 5/2/1.1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage956
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$264,200
59%
Improvement Value:$183,700
41%
Total Assessment$447,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,778+16.2%
2024$5,832+16.4%
2023$5,010+6.2%
2022$4,719+10.7%
Property History

Property Sale

Sale
$417,000
Sq Ft956DeedBook 9774, Page 804Recorded1/8/2026

Property Sale

Sale
$92,700
DeedBook 5816, Page 563

Property Sale

Sale
$168,500

From:

To:

Sq Ft1,495DeedBook 5741, Page 800NU CodeEstate / executor (10)Recorded8/19/1998

Property Built

Built

Year Built: 1945