Skip to content

1535 10th AveNeptune, NJ 07753

Built 1935

Owner
---
Last Sale Price
$510,000
Last Sale Date
Sep 26, 2025

Property Information

Block1108
Lot24
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class17
Description1.5S-AL-O-DG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage976
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$256,500
57%
Improvement Value:$191,400
43%
Total Assessment$447,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,281+22.7%
2024$5,936+22.7%
2023$4,837+6.3%
2022$4,549+11.1%
Property History

Property Sale

Sale
$510,000
Sq Ft976DeedBook 9759, Page 863Recorded10/2/2025

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

Sq Ft915DeedBook 9500, Page 7141Recorded4/13/2021

Property Sale

Sale
$183,000
DeedBook 9019, Page 6592

Property Built

Built

Year Built: 1935