Skip to content

1204 07th AveNeptune, NJ 07753

Built 1904

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 22, 1997

Property Information

Block415
Lot12
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-OLD-1U
Dwellings1
ZoningIL
Sq Footage1,956
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$224,500
36%
Improvement Value:$398,900
64%
Total Assessment$623,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,892+11.1%
2024$7,101+26.5%
2023$5,614+6.5%
2022$5,272+2.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1904