Skip to content

424 Slocum AveNeptune, NJ 07753

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 4, 2020

Property Information

Block2704
Lot11
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page46.4

Building Details

Building Class17
Description1.5S-AL-F-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,088
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$296,000
51%
Improvement Value:$281,300
49%
Total Assessment$577,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,287+11.1%
2024$8,356+5.3%
2023$7,936+6.4%
2022$7,462+4.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1950