Skip to content

593 Wayside RdNeptune, NJ 07753

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 29, 2016

Property Information

Block2603
Lot21
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page46.3

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-2-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,032
Acreage0.58

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$324,600
55%
Improvement Value:$268,200
45%
Total Assessment$592,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,461+20.0%
2024$7,883+16.3%
2023$6,781+16.2%
2022$5,833+2.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1960