Skip to content

25 Heath DriveNeptune, NJ 07753

Built 1960

Last Sale Price
$507,000
Last Sale Date
Jun 9, 2023

Property Information

Block2603
Lot43
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page46.3

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,612
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$300,500
53%
Improvement Value:$267,200
47%
Total Assessment$567,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,419+22.2%
2024$6,892+7.3%
2023$6,421+19.1%
2022$5,392+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$507,000

From:

To:

Sq Ft1,612DeedBook 9648, Page 6719NU CodeEstate / executor (10)Recorded6/19/2023

Property Built

Built

Year Built: 1960