Skip to content

24 Manor DrNeptune, NJ 07753

Built 1956

Last Sale Price
$435,000
Last Sale Date
Feb 7, 2022

Property Information

Block3411
Lot8
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page46.4

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,604
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$282,400
51%
Improvement Value:$271,200
49%
Total Assessment$553,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,270+14.0%
2024$8,131+5.6%
2023$7,698+12.4%
2022$6,848+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$435,000

From:

To:

Sq Ft1,604DeedBook 9583, Page 6578Recorded3/10/2022

Property Sale

Sale
$265,000

From:

To:

Sq Ft1,604DeedBook 9211, Page 3543Recorded2/2/2017

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 8804, Page 8685

Property Built

Built

Year Built: 1956