Skip to content

113 Clark AveOcean Grove, NJ 07756

Built 1919

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 5, 2005

Property Information

Block261
Lot13
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class18
Description2SFV
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,908
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$436,900
52%
Improvement Value:$406,400
48%
Total Assessment$843,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,030+41.5%
2024$9,913+5.4%
2023$9,403+6.4%
2022$8,838+2.8%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$106,500
DeedBook 5389, Page 345

Property Sale

SaleMulti
$52,000
DeedBook 5316, Page 436

Property Sale

SaleMulti
$120,000
DeedBook 4937, Page 55

Property Built

Built

Year Built: 1919