Skip to content

106 Cookman Ave 1/2Ocean Grove, NJ 07756

Built 1914

Last Sale Price
$499,000
Last Sale Date
Jan 10, 2025

Property Information

Block261
Lot5
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class17
Description1S-F-BUNG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage504
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$356,100
69%
Improvement Value:$160,100
31%
Total Assessment$516,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,573+24.3%
2024$7,703+34.7%
2023$5,718+7.3%
2022$5,327+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$499,000

From:

To:

Sq Ft504DeedBook 9722, Page 6541Recorded1/23/2025

Property Sale

Sale
$425,000

From:

To:

Sq Ft504DeedBook 9599, Page 8822Recorded6/10/2022

Property Sale

Sale
$288,000
DeedBook 8813, Page 6269

Property Built

Built

Year Built: 1914