Skip to content

58 Clark AveOcean Grove, NJ 07756

Built 1913

Last Sale Date
Mar 24, 2022

Property Information

Block266
Lot3
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class47
Description2S-F-MULIT-3
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,820
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$529,200
51%
Improvement Value:$517,400
49%
Total Assessment$1,046,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,899+37.0%
2024$10,878+1.0%
2023$10,773-8.1%
2022$11,718+5.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$572,500

From:

To:

Sq Ft1,820DeedBook 9586, Page 785Recorded3/24/2022

Property Sale

Sale
$442,000

From:

To:

Sq Ft1,887DeedBook 9107, Page 4772Recorded4/9/2015

Property Sale

Sale
$444,000
DeedBook 8549, Page 3228

Property Built

Built

Year Built: 1913