Skip to content

88 Clark AveOcean Grove, NJ 07756

Built 1914

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 16, 2001

Property Information

Block268
Lot2
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class19
Description2S-F-L-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,052
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$431,700
55%
Improvement Value:$347,600
45%
Total Assessment$779,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,246+22.4%
2024$12,457+10.2%
2023$11,301+8.1%
2022$10,454+4.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$199,000
DeedBook 6002, Page 511

Property Built

Built

Year Built: 1914