Skip to content

86 Clark AveOcean Grove, NJ 07756

Built 1890

Last Sale Date
Oct 30, 2024

Property Information

Block268
Lot3
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,450
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$431,700
48%
Improvement Value:$471,000
52%
Total Assessment$902,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,278+33.3%
2024$11,458+13.2%
2023$10,125+8.4%
2022$9,339+4.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1890