Skip to content

79 Franklin Ave 1/2Ocean Grove, NJ 07756

Built 1910

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 12, 2025

Property Information

Block268
Lot9
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class17
Description1S-AL-R-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage564
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$329,400
72%
Improvement Value:$128,600
28%
Total Assessment$458,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,873+5.1%
2024$7,490+23.1%
2023$6,086+10.3%
2022$5,515+5.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 8156, Page 4940

Property Built

Built

Year Built: 1910