Skip to content

7 Amparo WayNeptune, NJ 07753

Built 1998

Last Sale Price
$465,000
Last Sale Date
Dec 13, 2005

Property Information

Block2702
Lot34
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page42.5

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-L-2AG-1U
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,368
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$308,000
45%
Improvement Value:$373,000
55%
Total Assessment$681,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,680-6.3%
2024$10,334+8.3%
2023$9,540+2.0%
2022$9,357+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$465,000
DeedBook 8531, Page 6125

Property Built

Built

Year Built: 1998