Skip to content

10 Jamie CourtNeptune, NJ 07753

Built 2002

Last Sale Price
$245,500
Last Sale Date
Apr 1, 2002

Property Information

Block2702
Lot48
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page46.3

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-L-AG-1U
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,295
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$283,500
45%
Improvement Value:$352,400
55%
Total Assessment$635,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,917+4.6%
2024$10,437+27.5%
2023$8,184+5.6%
2022$7,748+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$245,500
DeedBook 8115, Page 4175

Property Built

Built

Year Built: 2002