Skip to content

400 Hazel StNeptune, NJ 07753

Built 1951

Last Sale Price
$286,000
Last Sale Date
Aug 6, 2015

Property Information

Block2704
Lot9
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page46.4

Building Details

Building Class17
Description1SFV2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,107
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$300,100
55%
Improvement Value:$241,300
45%
Total Assessment$541,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,659+8.4%
2024$7,992+5.5%
2023$7,575+6.4%
2022$7,119+4.1%
Property History

Property Sale

Sale
$286,000

From:

To:

Sq Ft1,107DeedBook 9126, Page 8536Recorded8/13/2015

Property Built

Built

Year Built: 1951