Skip to content

439 Prospect PlNeptune, NJ 07753

Built 1954

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Mar 4, 2020

Property Information

Block2910
Lot11
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page45.3

Building Details

Building Class17
Description1S-AL-R-2DG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,118
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$255,800
49%
Improvement Value:$265,100
51%
Total Assessment$520,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,130+12.5%
2024$7,229+4.6%
2023$6,914+18.0%
2022$5,858+4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$330,000

From:

To:

Sq Ft1,118DeedBook 9402, Page 1063Recorded3/11/2020

Property Sale

SaleMulti
$280,000
DeedBook 8712, Page 1688

Property Built

Built

Year Built: 1954