Skip to content

505 Roberta RdNeptune, NJ 07753

Built 1962

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 28, 2022

Property Information

Block2707
Lot4
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page46.4

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,692
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$286,800
54%
Improvement Value:$245,900
46%
Total Assessment$532,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,918+15.1%
2024$6,877+6.6%
2023$6,453+6.7%
2022$6,049+4.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1962