Skip to content

314 Woodland AveNeptune, NJ 07753

Built 1953

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Jul 21, 2017

Property Information

Block2705
Lot15
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page42.2

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-R-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,829
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$266,000
44%
Improvement Value:$339,700
56%
Total Assessment$605,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,876+6.6%
2024$9,263+9.6%
2023$8,452+6.6%
2022$7,932-4.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

Sq Ft1,829DeedBook 9243, Page 153Recorded8/17/2017

Property Built

Built

Year Built: 1953