Skip to content

114 Delaware Ave 1/2Ocean Grove, NJ 07756

Built 1890

Last Sale Date
Dec 23, 2024

Property Information

Block270
Lot16
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class17
Description1S-F-BUNG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,428
Acreage0.01

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$211,900
83%
Improvement Value:$42,700
17%
Total Assessment$254,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,090+14.0%
2024$3,589+9.4%
2023$3,280+7.4%
2022$3,055+2.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

Sq Ft247DeedBook 9716, Page 7839NU CodeEstate / executor (10)Recorded12/10/2024

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft1,428DeedBook 8121, Page 9102NU CodePartial parcel (6)Recorded7/11/2002

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 5513, Page 357

Property Built

Built

Year Built: 1890