Skip to content

132 Clark AveOcean Grove, NJ 07756

Built 1950

Last Sale Price
$399,000
Last Sale Date
Nov 15, 2019

Property Information

Block272
Lot4
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class17
Description1S-AL-R-1U
Dwellings1
ZoningHD1F
Sq Footage850
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$387,000
57%
Improvement Value:$295,700
43%
Total Assessment$682,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,269+6.7%
2024$9,622+9.8%
2023$8,767+13.1%
2022$7,754+8.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$399,000

From:

To:

Sq Ft850DeedBook 9383, Page 1875NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded12/4/2019

Property Built

Built

Year Built: 1950