Skip to content

136 Clark AveOcean Grove, NJ 07756

Built 1924

Last Sale Price
$115,000
Last Sale Date
Oct 8, 1998

Property Information

Block272
Lot2
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class17
Description1SF 5/2/1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage914
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$387,000
64%
Improvement Value:$213,700
36%
Total Assessment$600,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,522+0.9%
2024$9,439+9.6%
2023$8,611+8.7%
2022$7,921+8.8%
Property History

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 5758, Page 20

Property Built

Built

Year Built: 1924